• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
 • Вихід

Особливості резервної валюти

Резервна валюта виконує роль інвестиційного активу, є методом визначення валютного паритету, використовується для валютних інтервенцій, проведення міжнародних розрахунків. Також під цим терміном часто позначають валюти, які використовуються в міжнародній торгівлі, в купівлі товарів на біржових майданчиках. Ці гроші застосовують центральні банки для накопичувальних і розрахункових цілей, також їх накопичують в якості золотовалютних запасів, необхідних у разі інфляції.

Прийнято вважати, що резервні грошові одиниці мають стабільний курс, а економіка країн-емітентів - потужна і стійка. Не кожна валюта може стати резервною, адже є певні вимоги і до неї, і до держави. Країна, чия валюта стане резервною, отримує ряд переваг, наприклад, вона може покрити дефіцит платіжного балансу своїми грошима.

Історія резервної валюти

Що таке резервна валюта

Першою резервною валютою став фунт стерлінгів з Великобританії. До 1944 року він був єдиною грошовою одиницею, яку центробанки застосовували для збереження капіталу і інвестицій. У цьому ж році була проведена світова конференція, на який глави ключових держав ввели другу світову валюту - американський долар. Після цього тривалий час USD був головним на валютному ринку.

У 1976 році скасували золотий стандарт, а національні валюти почали використовувати вільні курси. За рахунок цього кількість резервних запасів грошей зросла, в їх число увійшли німецька марка і японська єна. Після заснування ЄС місце німецької грошової одиниці зайняло європейське євро. Сьогодні резервні валюти в усьому світі, особливо в Азії, активно використовуються для зміцнення конкурентоспроможності експорту шляхом послаблення своїх валют, а також як резерв на випадок фінансових криз.

До особливостей резервної валюти відносяться:

 • функція міжнародного платіжного засобу;
 • база для визначення валютного курсу інших країн;
 • широка сфера використання при валютних інтервенціях.

Які валюти відносяться до резервних?

На сьогоднішній день 60% резервної валюти становить долар США, саме він є основною міжнародною валютою. Не дивно, що практично в усіх країнах світу розташовані обмінні пункти, в яких можна обміняти місцеві гроші на USD. До решти резервних валют відносяться:

 1. Євро. Ця валюта успадковує частку своїх попередників - французького франка і німецької марки. Сьогодні вона займає 2 місце за популярністю.
 2. Фунт стерлінгів. Протягом декількох століть ця валюта утримувала лідерство, однак її становище погіршилося після 40-х років минулого століття. Британський фунт є популярною дорогою валютою, хоча бажаючих купити її не так багато.
 3. Японська єна. Вона офіційно визнана ключовою резервною валютою. До введення євро єна займала третє місце за обсягом і значущістю використання в міжнародних торговельних операціях. За підрахунками фінансових експертів частка єни в загальному золотовалютному резерві складає близько 3,3%.
 4. Швейцарський франк. До цього дня дана валюта визнана найстабільнішою, процвітаючою і не схильною до криз. Девальвація франка була зафіксована всього 1 раз в 1936 році через Великої депресії в США. Стабільність даної валюти залучає інвесторів при появі криз у світовій економіці.
 5. Китайський юань. Дана валюта є наймолодшою в списку резерву, тому поки вільною не конвертується. За даними SWIFT частка юаня в міжнародних переказах не перевищує 2,5%.

Вимоги до резервної валюти

Обмін резервних валют

Як уже згадувалося, валюта може отримати статус резервної за певних вимог. У свою чергу, це відбивається на економіці держави, яке буде зобов'язана:

 • підтримувати стабільність цієї валюти;
 • попереджати девальвації і торгові обмеження;
 • вживати своєчасних заходів щодо усунення дефіциту платіжного балансу;
 • підтримувати баланс у внутрішній економічній політиці.

Для отримання статуси резервної валюти, держава повинна займати лідерські позиції у виробництві, експорті товарів і капіталів, мати розвинену мережу банківських установ, підтримувати оборотність валют і лібералізацію валютних операцій.

Де можна обміняти резервну валюту в Україні?

Якщо ви хочете купити, продати або обміняти євро, долари, франки і інші гроші, то можете це зробити в мережі обмінних пунктів від "КІТ Груп", які знаходяться в кожному великому місті України. Всі вони працюють безкоштовно, тому ви можете обміняти у нас будь-які суми в зручний для вас час.